پوکی استخوان گذرای مفصل ران چیست

پوکی استخوان گذرای مفصل ران بیماری است که در آن به علل نامعلومی مفصل ران دردناک میشود. بیماری معمولا چند ماه ادامه پیدا کرده و پس از مدتی خودبخود خوب میشود. در این مقاله به بررسی این بیماری میپردازیم.

تفاوت این بیماری با پوکی استخوان

نام این بیماری موجب میشود بسیاری از بیماران فکر کنند دچار پوکی استخوان شده اند. این هم درست است و هم نیست. این بیماری با آن پوکی استخوانی که همه میشناسند و در سنین بالا ایجاد میشود و همه استخوان های بدن را درگیر میکند فرق دارد.

پوکی استخوان بیماری است که بصورت طبیعی در سنین بالا و بخصوص در خانم ها در سنین یائسگی ایجاد میشود و در همه استخوان های بدن و بخصوص در ستون مهره و در لگن و در مچ دست وجود دارد و تراکم استخوان را کم کرده و استخوان را مستعد به شکسته شدن میکند.

پوکی استخوان گذرای مفصل ران بکلی بیماری دیگری است. این بیماری هم موجب پوکی در استخوان میشود و تراکم استخوان را کم میکند ولی فقط در ناحیه سر و گردن استخوان ران و نه در هیچ جای دیگر بدن. این یک تفاوت.

تفاوت دیگر همانطور که از نام بیماری پیدا است گذرا بودن آن است. بیماری در غالب موارد میاید و میرود. مدتی هست و بعد خودبخود بهبود میابد. این مدت معمولا سه تا شش ماه است.

در این مدت سر و گردن استخوان ران در ناحیه لگن بشدت پرخون شده و کلسیم از روی استخوان به توسط جریان خون شسته شده و از روی آن بلند میشود. همین امر موجب میشود استخوان دچار پوکی موقتی شده که استخوان را بسیار ضعیف میکند و خطر شکستگی آن را بالا میبرد.

تفاوت این بیماری با سیاه شدن سر استخوان ران

غالب بیماران مبتلا به این بیماری با در دست داشتن یک ام آر آی سراسیمه به مطب مراجعه کرده و اظهار میکنند که سر استخوان ران آنها سیاه شده است.

معمولا هم داستان از این قرار است که بیمار دچار درد شدیدی در ناحیه لگن میشود و به پزشک مراجعه میکند. پزشک برای او دستور ام آر آی میدهد و بعضی از همکاران رادیولوژی با دیدن تصاویر ام ار آی تشخیص سیاه شدن سر استخوان ران میدهند و پزشک هم تنها با خواندن گزارش ام آر آی همین را به بیمار منتقل میکند.

بیشتر بخوانید  اصول درست نشستن و ایستادن و خوابیدن بعد از تعویض مفصل لگن

این دو بیماری ممکن است در ابتدا بسیار شبیه به هم باشند و با هم اشتباه شوند. البته علائم آنها در ام آر آی با هم تفاوت دارد و سیر بالینی این دو بیماری هم با هم متفاوت است.

علائم و سیر بالینی پوکی استخوان گذرای مفصل ران چیست

این بیماری معمولا با یک درد شدید در ناحیح کشاله ران در یک طرف لگن شروع میشود. درد ممکن است در ابتدا خیلی شدید و ناگهانی شروع شود و یا ممکن است بتدریج و آرام شروع شود. گاهی ممکن است شروع درد بعد از یک ضربه یا یک فعالیت بدنی باشد و بیمار درد را به آن نسبت دهد و در مرراجعه به پزشک تاخیر کند.

درد معمولا با راه رفتن و با حرکت دادن مفصل ران بیشتر میشود و ممکن است به ران و زانو هم انتشار پیدا کند.

اگر از ناحیه لگن رادیوگرافی ساده تهیه شود معمولا نکته خاصی در عکس دیده نمیشود مگر در موارد شدید بیماری که اگر پزشک دقت کند ممکن است ببیند تراکم استخوان در سر استخوان ران یک طرف کمتر شده است.

تصویربرداری انتخابی برای تشخیص این بیماری ام آر آی است که در آن تغییر سیگنال در سر و گردن استخوان ران بصورت منتشر دیده میشود.

ام آر آی لگن در پوکی استخوان گذرای مفصل ران

این بیماری برخلاف سیاه شدن سر استخوان ران معمولا یک طرفه است و در یک مفصل دیده میشود.

پوکی استخوان گذرای مفصل ران در غالب بیماران بعد از گذشت سه تا شش ماه خودبخود بهبود میابد.

این بیماری معمولا در مردان میانسال و در زنان باردار در سه ماهه آخر بارداری مشاهده میشود.

درمان این بیماری چیست

همانطور که گفتم پوکی استخوان گذرای مفصل ران یک بیماری خود محدود شونده است و بعد از گذشت چند ماه خودبخود خوب میشود. در این مدت به بیمار توصیه میشود با دو عصای زیر بغل راه برود و در موقع راه رفتن پای طرف مبتلا را برروی زمین فشار ندهد.

بیشتر بخوانید  آیا من نیاز به توتال هیپ آرتروپلاستی دارم

استخوان سر و گردن استخوان ران به علت بیمار بسیار پوک و ضعیف میشود و ممکن است براثر فشار وزن دچار شکستگی شود.

معمولا ام آر آی بیمار بعد ار دو سه ماه تکرار میشود تا فعالیت بیماری بررسی شود.

در مدت فعال بودن بیماری برای کاهش درد بیمار از مسکن های غیر استروئیدی استفاده میشود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x