شکستگی استرسی مفصل ران

شکستگی استرسی stress fracture نوعی شکستگی ناکامل است که بصورت یک ترک و یک خط شکستگی بدون جابجایی است. در این مقاله در مورد این نوع از شکستگی وقتی در مفصل ران ایجاد میشود، علائم و درمان های آن مطالبی را یاد میگیریم.

شکستگی استرسی چیست

غالب شکستگی ها بصورت حاد و بدنبال یک ضربه ناگهانی شدید به بدن و اندام ایجاد میشود ولی شکستگی استرسی بصورت مزمن و تدریجی و به علت ضربات مکرر به اندام و استخوان ایجاد میشود.

دو مکانیسم برای ایجاد شکستگی استرسی وجود دارد.

یکی اینکه ضربات مکرر قوی و با شدت زیاد به یک استخوان سالم وارد میشود. مثلا وقتی یک جوان سالم به خدمت سربازی فراخوانده میشود و در دوره آموزش هر روز در تمرین های رژه نظامی شرکت میکند.

در این حالت ضربات مکرر و قوی پا به زمین موقع رژه میتواند موجب شکستگی استرسی در استخوان های متاتارس در کف پا یا در استخوان درشت نی در ساق پا شود.

مکانیسم دیگر ضربات مکرر ولی با شدت متوسط و نرمال به یک استخوان ضعیف است. وقتی فرد دچار پوکی استخوان و استئوپروز است و استخوان ضعیفی دارد گرچه میتواند در مقابل ضربات معمولی مقاومت کند ولی اگر همین ضربات به تعداد زیاد به استخوان وارد شوند استخوان به اصطلاح دچار خستگی fatigue fracture میشود. به این نوع از شکستگی استرسی insufficiency fracture میگویند.

شکستگی استرسی در کجای مفصل ران است

در مفصل ران شکستگی استرسی در گردن استخوان ران ایجاد میشود. بالاترین قسمت استخوان ران یک برجستگی گرد و کروی وجود دارد که به آن سر استخوان ران میگویند. در پایین این سر یک قسمت باریک تر وجود دارد که به آن گردن استخوان ران میگویند. این یک شبیه سازی از سر و گردن بدن انسان است.

وقتی به هر دلیلی سر و گردن استخوان ران دچار پوکی و استئوپروز میشود ضربات مکرر ولی نرمالی که در حین راه رفتن به لگن وارد میشود میتواند موجب شکستگی بدون جابجایی بصورت یک ترک مویی در گردن استخوان ران شود.

دو نوع شکستگی استرسی مفصل ران وجود دارد.

شکستگی فشاری یا compression fracture که در زیر گردن استخوان ران وجود دارد

شکستگی کششی یا tension fracture که در بالای گردن استخوان ران دیده میشود.

شکستگی استرسی مفصل ران چه علامتی دارد

مهمترین نشانه این بیماری درد لگن در ناحیه کشاله ران است. این درد معمولا با راه رفتن بیشتر میشود و در ابتدای حرکت و راه رفتن شدت بیشتری دارد. علامت دیگر این بیماری لنگش است که معمولا به علت درد است.

گاهی اوقات شکستگی استرسی مفصل ران هیچ علامتی ندارد و بیمار متوجه نمیشود دچار این بیماری شده است تا موقعی که شکستگی کامل میشود.

یعنی خط شکستگی که بصورت یک ترک مویی و بدون جابجایی است کامل شده و جابجا میشود. در این حالت درد شدید لگن ایجاد شده و بیمار به اورژانس مراجعه میکند.

گاهی اوقات این شکستگی را میتوان در رادیوگرافی ساده لگن هم دید ولی در صورتیکه پزشک به وجود این بیماری مشکوک باشد و رادیوگرافی ساده چیزی نشان ندهد از اسکن رادیوایزوتوپ و ام آر آی برای تشخیص بیماری استفاده میشود.

درمان شکستگی استرسی مفصل ران چیست

وقتی خط شکستگی استرسی مفصل ران در زیر گردن استخوان ران باشد معمولا به بیمار توصیه میشود تا یکی دو ماه پا را موقع راه رفتن به زمین فشار ندهد و با واکر راه برود.

در این مدت از کلسیم و ویتامین دی هم برای بیمار استفاده میشود.

اگر خط شکستگی در بالای گردن استخوان ران باشد چون خطر جابجا شدن شکستگی و تبدیل شدن آن به شکستگی کامل لگن زیاد است درمان آن بصورت فیکس کردن شکستگی با پیچ است.