دوران نقاهت و استراحت بعد تعویض مفصل لگن

دوران نقاهت بعد از جراحی همیشه از سوالات مهم بیماران قبل از تعویض مفصل است.

منظور غالب آنها هم از این سوال دانستن سختی های بعد از جراحی و مدت استراحت بعد از عمل تعویض مفصل لگن و زمان دوری از کار و زمان هایی است که نمیتوانند مانند قبل از جراحی زندگی عادی داشته باشند. البته اگر اصلا درد اجازه زندگی عادی به آنها داده است!

البته طی دوران نقاهت تعویض مفصل لگن برای هر فردی بسته به خصوصیات او متفاوت است. برای بعضی افراد بسیار سریع طی میشود و بعضی دیگر به قدری زمان نیاز دارند با این حال غالب افراد میتوانند بعد از حدود یک تا یک و نیم ماه فعالیت های سبک زندگی خود را انجام بدهند.

وضعیت بیمار از لحاظ رفتن به منزل

بعد از جراحی تا حدود یکی دو روز بیمار در بیمارستان میماند و بعد مرخص میشود.

اگر بیمار قوی و جوان و از لحاظ داخلی کاملا سرحال باشد و جراحی با موفقیت انجام شده باشد ممکن است بتوان بیمار را چند ساعت بعد از بهوش آمدن از بیمارستان مرخص کرد. در غیر این صورت باید مدت بیشتری تحت نظر در بخش بماند و بعد مرخص شود.

 در مدت بستری در بخش به بیمار آنتی بیوتیک میدهند

درد بیمار چگونه است

درد بعد از جراحی بعد از اینکه بیهوشی یا بیحسی بیمار تمام شد وجود خواهد داشت. برای کنترل این درد در بیمارستان به بیمار مسکن های تزریقی داده میشود. شدت این درد در روزهای بعد به تدریج کم میشود.

سرعت کاهش این درد در افراد مختلف متفاوت است. بعضی افراد دو سه روز بعد از جراحی تقریبا دردی ندارند و بعضی دیگر ممکن است تا یک ماه هم قدری درد داشته باشند ولی بطور متوسط درد در روز سوم کم میشود و بعد از یک تا دو هفته خیلی کم خواهد شد.

بیشتر بخوانید  اصول درست نشستن و ایستادن و خوابیدن بعد از تعویض مفصل لگن

راه رفتن بیمار چگونه خواهد بود

غالب بیماران معمولا روز بعد از جراحی با کمک فیزیوتراپ و با یک واکر یا عصای زیر بغل راه میروند. این عصا یا واکر حدود دو سه هفته با آنها میماند و بعد میتوانند آن را کنار بگذارند.

البته در بعضی از جراحی های پیچیده تر تعویض مفصل ممکن است لازم شود بیمار تا چند ماه برای راه رفتن از واکر یا عصا استفاده کند. تشخیص این با پزشک جراح است.

بیمار بعد از جراحی ممکن است تا چند ماه لنگش داشته باشد. مدت زمان این لنگش بسته به بیماری که به خاطر آن جراحی انجام شده است و نوع جراحی و همکاری بیمار و نوع مفصل مصنوعی لگن و بسیاری عوامل دیگر متفاوت است.

غالب بیماران روز بعد از جراحی میتوانند بر روی صندلی بنشینند و از توالت فرنگی استفاده کنند.

مدت استراحت بعد از عمل تعویض مفصل لگن باید چقدر باشد

در چند روز اول بعد از جراحی که بیمار ممکن است قدری در ناحیه لگن درد داشته باشد ممکن است ترجیح بدهد کمی بیشتر در تخت باشد. البته به همه بیماران تاکید میشود تا حد امکان کمتر دراز بکشند و بیشتر بنشینند و راه بروند.

استراحت بعد از جراحی به معنای کم کردن فعالیت هایی که بیمار قبل از جراحی انجام میداده است قطعا لازم است ولی دراز کشیدن زیاد مسلما مضر است.

معمولا منظور بیماران از مدت استراحت بعد از عمل تعویض مفصل لگن مدت زمانی است که باید در منزل باشند و بعد به سر کار بروند. در این مورد اینجا را مطالعه کنید.

وضعیت زخم جراحی بیمار

زخم جراحی معمولا نیاز به ده روز پانسمان دارد و بخیه ها بعد از ده روز تا دو هفته خارچ میشوند.

بعد از گذشت دو سه روز از جراحی که ترشحات زخم کم شد بیمار میتواند از پانسمان ضد آب استفاده کرده و به حمام برود. استفاده از وان باید یک ماه به تاخیر بیفتد.

بیشتر بخوانید  پروتز لگن یا مفصل مصنوعی ران

 زندگی در منزل

در منزل بهتر است تا حدود دو هفته بیمار کسی را داشته باشد که به او کمک کند ولی همانطور که گفتم این بسته به بنیه بدنی بیمار و اینکه وی تا چه حد حس درد داشته باشد و تا چه اندازه قدرت بدنی داشته باشد فرق میکند.

بعضی بیماران ممکن است تا دو سه هفته برای پایین آمدن از تخت و یا رفتن روی تخت به کمک یک نفر دیگر نیاز داشته باشند.

بعضی خانم ها که باید تا مدتی برای راه رفتن از واکر استفاده کنند طبعا ممکن است تا دو سه هفته نتوانند دستشان را برای غذا درست کردن آزاد کنند و شاید نیاز داشته باشند در این مدت کسی برای کارهای آشپزخانه به آنها کمک کند.

بعضی از بیماران که درد کمی دارند و یا قدرت بدنی خوبی دارند ممکن است بتوانند دو سه روز بعد از جراحی بدون واکر یا عصا راه بروند و کارهای روزانه خود را انجام بدهند ولی بیشتر افراد برای انجام دادن کارهای سبک خانه به دو سه هفته زمان نیاز دارند.

دراز کشیدن بعد از جراحی تا حد امکان باید فقط برای شب نکه داشته شود و در طول روز بیمار باید سعی کند بنشید و راه برود. هرچه از زمان جراحی زمان بیشتری سپری میشود بیمار باید مدت بیشتری را در طول روز راه برود.

پیاده روی در بیرون از خانه

خیلی از بیماران علاقه دارند بعد از جراحی هرچه زودتر بتوانند در بیرون از منزل پیاده روی کنند و در این مورد سوال میکنند.

وقتی بیمار توانست در داخل منزل به راحتی به توسط واکر حداقل ده دقیقه با پایداری راه برود میتواند به پیاده روی بیرون از منزل هم برود. پس پیاده روی لزوما به معنای کنار گذاشتن واکر و عصا نیست و میتوان با آنها هم بیرون از منزل پیاده روی کرد.

اگر منظور این باشد که بتوان بیرون از منزل بدون واکر و عصا پیاده روی کرد این هم بستگی به میزان توانایی راه رفتن در منزل دارد. اگر بیمار بتواند در منزل ده دقیقه با کنترل و با تعادل راه برود میتواند در بیرون از منزل هم پیاده روی کند.

بیشتر بخوانید  راه رفتن بعد تعویض مفصل لگن

البته بهتر است در چند روز اول یک نفر بیمار را در خارج از منزل همراهی کند.

طول درمان تعویض مفصل لگن چقدر است

منظور غالب بیماران از این سوال در واقع این است که چه موقع میتوانند به سر کار خود برگردند. اینکه بیمار چه موقع میتواند بعد از جراحی به سر کار برگردد به کار او بستگی دارد.

اگر تعویض مفصل برای یک خرابی در مفصل ران با شدت متوسط انجام شده و توانایی بدنی بیمار هم معمولی است میتوان گفت:

 اگر کار نشسته دارد چند روز بعد از جراحی میتواند با واکر یا دو عصای زیر بغل در سر کار خود حاضر شود و روی صندلی و پشت میز بنشید و کار خود را انجام بدهد.

اکر نمیخواهد با واکر یا عصا به سر کار برگردد حدود دو سه هفته باید صبر کند تا بتواند آنها را کنار بگذارد و بعد سر کار برگردد.

اگر کار کمی سنگین تری دارد و مثلا باید مرتبا راه برود باید حدود یک و نیم ماه از جراحی بگذرد تا بتواند به کار برگردد.

اگر باید موقع کار مرتبا از پله بالا و پایین برود احتمالا باید دو ماه از جراحی بگذرد تا بتواند سر کار حاضر شود.

اگر راننده است میتواند یک ماه بعد از جراحی به کار برگشته و رانندگی کند.

نتیجه گیری

جراحی تعویض مفصل نسبت به دهه های قبل پیشرفت های زیادی کرده است. صحبت از دوران نقاهت بعد از جراحی دیگر مانند قبل نیست که لازم باشد بیمار مدت زیادی در بیمارستان بستری باشد و یا بعد از مرخص شدن مدت زیادی در بستر استراحت کند.

اینجا با یک نقاهت فعال طرف هستیم که در آن بیمار باید سعی کند هرچه زودتر به زندگی و کار برگردد.

0/5 ( 0 بازدید )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.