نشستن و ایستادن و خوابیدن بعد از تعویض مفصل لگن

بعد از جراحی تعویض مفصل لگن و ران لازم است حداقل تا مدتی بیمار رعایت مفصل مصنوعی را بکند و فشار زیادی به آن وارد نکند. به همین جهت باید در حین نشستن و ایستادن و دراز کشیدن و راه رفتن اصول و نکاتی را رعایت کند.

رعایت این نکات موجب میشود تا مفصل مصنوعی عمر بیشتری کند و از عوارض نامطلوب احتمالی مانند دررفتگی مفصل مصنوعی پیشگیری شود. در این مقاله در مورد این نکات احتیاطی صحبت میکنیم.

طرز درست نشستن بعد از جراحی تعویض مفصل لگن و ران چیست

بیمار باید بداند که چه حرکاتی در موقع نشستن برای مفصل مصنوعی لگن مضر هستند. مهمترین ضرر حرکات ناجور در مفصل ران مصنوعی وارد شدن فشار بیش از حد به آن و دررفتگی مفصل است.

دررفتگی مفصل مصنوعی از مشکلات جدی بعد از جراحی است و بیمار باید هر مراقبتی را انجام دهد تا این اتفاق نیفتد.

دررفتگی مفصل مصنوعی لگن و ران وقتی ایجاد میشود که مفصل در وضعیت ناجوری قرار گیرد. مهمترین وضعیت هایی که میتوانند موجب دررفتگی مفصل شوند خم شدن زیاد ران و نزدیک شدن بیش از حد آن به ران دیگر و چرخش داخلی آن است.

بنابراین بعد از جراحی تعویض مفصل لگن باید به نکات زیر دقت کرد تا حرکات ناجوری در مفصل انجام نشود. دقت کنید که توصیه های زیر ممکن است برحسب شرایط بیمار و نوع عمل جراحی او تغییر کند. این تغییرات را با پزشک جراح خود هماهنگ کنید.

تقریبا همه بیماران بعد از جراحی میتوانند بنشینند مگر اینکه پزشک اجاره آن را نداده باشد. در صورتیکه پزشک اجازه نشستن بعد از جراحی را داده است بیمار میتواند تا حدود یک هفته در منزل از تخت استفاده کند ولی باید هر روز بتدریج میزان نشستن خود را بیشتر کند.

بعد از حدود یک هفته معمولا نیازی به تخت نیست و بیمار میتواند در تمان طول روز بر روی صندلی بنشیند. وقتی بیمار در حالت نشسته قرار گرفته و پاها آویزان هستند ممکن است ورم کنند. برای پیشگیری از این حالت باید حتما از جوراب واریس استفاده کند.

بیمار در هنگام نشستن باید دقت کند که مفصل ران خود را از نود درجه یعنی زاویه قائمه بیشتر خم نکند. منظور زاویه ایست که بین تنه و ران تشکیل میشود. خم کردن ران بیش از این میزان احتمال دررفتگی مفصل را بیشتر میکند.

ارتفاع مناسب صندلی

صندلی مورد استفاده بیمار باید طوری باشد که پایه های بلند داشته و نشیمن آن بالاتر از معمول و کمی سفت باشد. علت اینست که در هنگام نشستن، زانوها باید هم سطح لگن یا کمی پایین تر از آن قرار بگیرند. مبل راحتی که محل نشیمن آن پایین است مناسب بیمار نیست.

در اکثر این مبل های راحتی در هنگام نشستن، سطح لگن پایین تر از زانو قرار میگیرد که این وضعیت فشار زیادی به مفصل مصنوعی وارد کرده و خطر دررفتگی در آن را زیاد میکند. صندلی باید دو دسته داشته باشد و پشتی آن محکم باشد.

بیمار بعد از جراحی تعویض مفصل لگن باید برای همیشه از توالت پایه دار (فرنگی) استفاده کند. بیمار باید از توالت صندلی داری استفاده کند که در موقع نشستن بر روی آن زانوها هم سطح لگن قرار گیرند نه بالاتر آز آن.

توالت های ثابت در منازل معمولا نشیمن پایینی دارند و مناسب بیمار نیستند. بهتر است از توالت های سیار استفاده شود و یا حجمی به بالای نشیمن توالت اضافه گردد.

افزایش ارتفاع توالت

بیمار نباید در هنگام نشستن بر روی صندلی پاهای خود را روی یکدیگر بیندازد چون احتمال دارد با اینکار مفصل مصنوعی ران در برود.

بیمار باید دقت کند تا در هنگام نشستن یا ایستادن پای خود را بیش از حد معمول به طرف داخل یا خارج نچرخاند.

بیمار باید همیشه یک بالشت کمی سفت داشته باشد تا وقتی بیرون از منزل خود بود، روی صندلی ماشین یا مبل یا صندلی بگذارد بطوریکه زانوهای وی پایین تر از سطح مفصل هیپ قرار بگیرد.

بیمار برای پوشیدن و درآوردن جوراب و کفش باید از پاشنه کش بلند استفاده کند تا مفصل ران زیاد خم نشود.

وقتیکه میخواهد روی صندلی بنشیند یا وقتی نشسته است به جلو خم نشود.

بیمار نباید سعی کند وقتی که روی صندلی نشسته است چیزی را از روی زمین بلند کند.

طرز درست ایستادن بعد از جراحی تعویض مفصل لگن و ران چیست

بعد از جراحی تعویض مفصل در موقع ایستادن به نکات زیر توجه کنید

وقتی نشسته اید یا سرپا ایستاده اید پای عمل شده را قدری جلوتر از پای سالم قرار دهید.

اگر میخواهید زانویتان را خم کرده و روی زمین قرار دهید اینکار را با زانوی طرف عمل شده انجام دهید. یعنی زانوی جراحی شده را خم کرده و بر روی زمین قرار دهید.

از ناحیه کمر بیش از 90 درجه به جلو خم نشوید.

اینکه بعد از عمل جراحی آیا میتوانید پایتان را به روی زمین فشار دهید و وزن روی آن بگذارید بسته به نوع جراحی فرق میکند. در این مورد حتماً از پزشک جراح خود سوال کنید.

روش درست خوابیدن بعد از تعویض مفصل لگن

بعد از جراحی تعویض مفصل ران یا توتال هیپ برای دراز کشیدن به نکات زیر توجه کنید:

وقتی که در رختخواب دراز کشیده اید برای اینکه لبه پتو را بگیرید و آنرا روی خود بکشید به جلو خم نشوید.

وقتی به پشت میخوابید تا حداقل شش هفته باید یک بالشت را بین ساق ها بگذارید تا ران ها کمی از یکدیگر فاصله داشته باشد.

بعد از جراحی معمولا خوابیدن به شکم اشکالی ندارد.

تا حداقل دو ماه بعد از جراحی بر روی شانه طرف عمل شده نخوابید.

میتوانید بر روی شانه طرف سالم بخوابید ولی باید بسیار دقت کنید که در حین این کار زانوهای شما به هم نزدیک نشوند. برای این کار باید یک بالشت کلفت را بین دو زانوی خود قرار دهید.

باید مواظب باشید موقع خواب این بالشت جابجا نشود و همچنین باید مواظب باشید زانوی بالایی شما بر روی بالشت قرار گیرد.

معمولا زانوی بالایی تمایل دارد بتدریج به سمت جلو حرکت کرده و به جلوی بالشت بیاید. این وضعیت بسیار خطرناک بوده و احتمال دررفتگی مفصل را زیاد میکند. باید از آن جلوگیری کنید.